نوشته‌شده توسط 
امتياز اين آيتم
(9 راي)

tibaفروش فوری تیبا به بهانه آغاز فروش تیبا 2

قصد داریم که یک مقایسه بین دو خودروی تیبا و پراید 132 از لحاظ شاخص های زیر داشته باشیم .

شکل ظاهری و وزن و ابعاد, – قدرت موتور و شتاب, راحتی و ایمنی, مصرف سوخت

1– شکل ظاهری و وزن و ابعاد

تیبا طبق اعلام سایپا دارای وزن 1013 کیلوگرم میباشد که نسبت به موتور این خودرو دارای وزن مناسبی است و پراید 132 طبق اعلام شرکت سایپا دارای وزن 850 کیلوگرم میباشد که باز هم در مقابل موتورش دارای وزن مناسبی است ( البته دارای استانداردهای بین المللی در مقوله وزن نیستند ) پراید 132 به دلیل داشتن درب صندوق صاف ، آسیب پذیری بیشتری نسبت به تیبا از عقب دارد . بدنه پراید 132 با این که نسبت به مدلهای اولیه تقویت شده است اما هنوز برای سنگین تر و محکمتر شدن جای دارد . اگر شما درون تیبا نشسته باشید خواهید فهمید که وقتی درهای این خودرو بسته میشوند بسیار سنگینتر از پراید 132 میباشد که همین امر یک برتری تیبا نسبت به پراید است .

2 – قدرت موتور و شتاب

قدرت موتور پراید در مقایسه با مدل های قبلی افزایش پیدا کرده و سایپا این خودرو را در یک مدل +hp نیز عرضه میکند . که به گفته خود سایپا موتور این خودرو تقریبا 10 درصد تقویت شده که با یک حساب سرانگشتی حدودا موتور پراید از 1300 سی سی به 1400 سی سی ارتقا پیدا کرده . در مقابل موتور تیبا دارای حجم 1500 سی سی میباشد که برای این بدنه مناسب است . پس از لحاظ قدرت موتوری نسبت به بدنه هر دو خودرو نسبت به هم برتری ندارند . و اما در مورد شتاب این خودروها در مقایسه با هم میتوان گفت که تیبا دارای شتابی بیشتر از پراید است که البته پراید هم به نسبت موتور و بدنه اش شتاب قابل قبولی دارد .

3 – راحتی و ایمنی

تیبا دارای 2 ایربگ میباشد که یکی در فرمان و دیگری در داشبرد و برای سرنشین جلو میباشد که این خودرو را در مقایسه با پراید 132 SX دارای ضریب امنیتی بالاتری میباشد .ستونهای تیبا در مقایسه با پراید مستحکمتر بوده و در تصادفات شدید مانع از جمع شدن ستون و در نتیجه ضربه و افراد میشود . تیبا دارای کمربندهای پیش کشنده است که پراید این مزیت را دارا نمیباشد .  کمربندهای پیش کشنده در تصادفات شدید محکمتر و ایمن تر از کمربندهای معمولی عمل میکنند . تیبا دارای فضای درونی به مراتب بزرگتری نسبت به پراید است که این امر در راحتی تیبا بسیار مهم است .

4 – مصرف سوخت

مصرف سوخت تیبا طبق اعلام شرکت سایپا در سیکل شهری به ازای هر 100 کیلومتر 7.2 لیتر میباشد و مصرف پراید در سیکل شهری در هر 100 کیلومتر 9.5 لیتر میباشد که این مهم دلیل خوبی برای کم مصرفتر بودن تیبا به حساب می آید .

دفعات مطالعه 40912 مورد