رکورد نرخ سود وام مسکن شکست/ گران‌ترین هفته وام مسکن در بهار ۱۴۰۰

در آغاز تابستان ۱۴۰۰ هزینه وام مسکن به ببیشترین حد خود رسید و گرانترین قیمت در میان تمام روزهای سپری شده از سال جاری را به ثبت رسانید. با این حال نرخ سود از مرز ۲۱ درصد عبور نکرده و بیشترین نرخ ثبت شده در بهار برابر با ۲۰.۹۲ درصد بود.

رکورد هزینه وام مسکن در ۳۰ خرداد

متقاضیان وام برای خرید خانه می توانند بدون ایستادن در صف اوراق تسهیلات بانک مسکن را خریداری کرده و به اعتبار آن از این بانک هزینه خرید مسکن را مطالبه کنند. اعتبار هر کدام از این اوراق برابر ۵۰۰ هزار تومان بوده و قیمت خرید آنها در بازار خرید و فروش آن ها تعیین می شود.

از آنجا که می‌توان به اعتبار هر ورق ۵۰۰ هزار تومان وام از بانک مسکن اخذ کرد بنابراین مجردین مجاز به سقف خرید ۲۸۰ ورق و متاهلین تنها ۴۸۰ ورق خواهند بود. ازاین طریق هزینه وام مسکن برای متاهلین و مجردین محاسبه می شود.

باتوجه به هزینه ۶۱ هزار و ۵۰۰ تومانی هرکدام از اوراق این رقم برای مجردین در روز ۳۰ خرداد ماه  ۱۷ میلیون و ۲۲۰ هزار تومان و برای متاهلین ۲۹ میلیون و ۵۲۰ هزار تومان برآورد شد. این بیشترین هزینه پرداختی متقاضیان در تمام سال ۱۴۰۰ در قبال اخذ وام بوده است.   اما روند گرانی قیمتها دوامی نیاورده و در نهایت به حد ۲۷ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان برای متاهلین و ۱۶ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان برای مجردین تنزل پیدا کرد.

پولی که متقاضیان در طول ۱۲ سال پس از دریافت وام می پردازند را هزینه نهایی وام مسکن می نامیم. این هزینه برای مجردینی که در روز ۳۰ خرداد وام از بانک مسکن خریداری کرده اند برابر با ۱۷۷ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان و برای متاهلین ۳۳۰ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان محاسبه می شود. 

رکورد نرخ سود وام مسکن شکست/ گران‌ترین هفته وام مسکن در بهار ۱۴۰۰

روند نرخ سود وام مسکن

باتوجه به آن که متقاضیان وام مسکن دو هزینه را برای دریافت وام می پردازند پس دیگر نرخ سود وام در حد اسمی تعریف شده آن نخواهد بود. نخست هزینه ای است که خریداران اوراق تسه در قبال خرید آن ها می پردازند و دیگری هزینه ای که در طول ۱۲ سال آن را به بانک مسکن باز پرداخت می کنند.

در همین خصوص نرخ سود وام مسکن در روز ۳۰ خرداد ماه به ۲۰.۹۲ درصد رسید که بالاترین نرخ در بهار گذشته بوده است. این رقم با میزان اسمی تعریف شده یعنی ۱۷.۵ درصد فاصله ای بیش از ۳ واحد درصد داشت. اما درنهایت در پایان هفته اخیر این نرخ برابر با ۲۰.۶۵ درصد بوده که نسبت به دو روز قبل خود ۰.۳ واحد درصد کاهش پیدا کرد.

رشد ماهانه هزینه وام مسکن 

رشد ماهانه هزینه وام مسکن در دوماه گذشته نشان دهنده مسیری نوسانی بوده است. این رشد در روز ۲۲ خرداد ماه به بالاترین حد خود معادل با ۱۰.۲ درصد رسید که پس از آن در مسیری نوسانی این متغیر در جهت نزولی حرکت کرد.   

باوجود آن که در این تاریخ رکورد بیشترین قیمت وام به ثبت رسید اما آمارها اعم از رشد روزانه و ماهانه قیمت اوراق تسه نشان میدهد روند هزینه وام در جهت نزولی بوده و در حال کمتر شدن است.

۲۲۳۲۲۵

پورتال اقتصادی خودرو و مسکن

درباره ی Nvjgutio08415026

مطلب پیشنهادی

سرپرستان خانوار بخوانند/ از تمدید مهلت خوداظهاری تا نحوه ثبت‌نام در سامانه املاک

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، با توجه به تمدید مهلت ثبت نام در سامانه ملی املاک و اسکان …